YS Stat er enig med staten i årets lønnsoppgjør
- YSS-Media
- for 1 time siden
- 2 min lesing

Det er enighet i lønnsoppgjøret mellom YS Stat og staten.
– Vi har fått et oppgjør som er bra for våre medlemmer, sier YS Stat-leder Jens B Jahren.
Oppgjøret kom i havn onsdag kveld med en ramme på 4,4 prosent, som er i tråd med frontfaget, og en fordeling hvor lønnstilleggene fordeles med 25 prosent i generelt tillegg og 75 prosent til lokale oppgjør.
Vil sikre en rettferdig fordeling av lokale lønnstillegg
Dette betyr at alle får et generelt tillegg, og at det blir satt av midler til forhandlinger i de enkelte virksomhetene med frist 31. oktober og virketidspunkt 1. mai. Lønnstillegget fra lokale forhandlinger blir etterbetalt når forhandlingene er sluttført.
– Vi tar med dette oppgjøret ansvar for helheten, slik at alle får et generelt tillegg. Dessuten er vi enige med staten om at det skal legges til rette for å sikre en rettferdig fordeling av lokale lønnstillegg i virksomhetene, i samarbeid med de tillitsvalgte, sier Jahren.
Forhandlingsløsning
YS Stat og Staten kom onsdag 30. april 2025 kl. 22:15 til enighet i mellomoppgjøret 2025.
Man ble enige om en ramme lik frontfaget på 4,4%, hvorav glidning utgjør 0,7% og overhenget er beregnet til 1,3%. Tarifftillegget blir etter dette 2,4% om man ser på effekten for hele året (3,6% om man ser på dato). Virkningstidspunktet er 1. mai.
Hva betyr glidning og overheng?
25 prosent av potten/tarifftillegget (1,05%) gis som et sentralt tillegg, mens de resterende 3/4 skal forhandles lokalt på virksomheten.
De lokale parter har deretter stor frihet i å avtale enten generelle eller individuelle tillegg, eller en kombinasjon av dette.
Potten til lokale forhandlinger vil være 2,7% målt fra første mai, og fristen for å være ferdig forhandlet er 31. oktober. Etterbetaling vil også her bli gitt fra 1. mai. En viktig presisering som er tatt med i protokollen er at "Partene viser til HTA punkt 2.6.3 om at de lokale partene i det forberedende møtet skal diskutere hvorvidt deler av potten skal brukes til generelle tillegg og/eller gruppetillegg. Dette gjelder også dersom det er gitt generelle sentrale tillegg."
For ytterligere informasjon om resultatet vises til den signerte protokollen:
Selv om avtalen er signert ligger det et forbehold i protokollen dersom det skulle bli bedre økonomisk resultat under meklingen med LO Stat: "Dersom LO Stat i mekling eller nemndsbehandling oppnår en bedre regulering av minstelønnssatser enn det som fremgår av denne protokoll, gis dette resultatet virkning i denne avtalen.
Dersom LO Stat i mekling eller nemndsbehandling oppnår bedre økonomisk resultat enn det som følger av denne protokoll, forbeholdes retten til å ta opp nye forhandlinger."
Man er også kommet til enighet i Unio og i Akademikerne, mens LO Stat har brutt forhandlingene med staten og skal i mekling fra og med 6. mai.
Comments